Hakkımızda

-A +A

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE), TÜBİTAK  ile TCDD arasındaki Ar-Ge işbirliğinin kurumsallaşması hedefiyle imzalanan protokole dayalı olarak Ekim 2019'da TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde kurulmuştur.

Enstitü, mobilitenin dönüşümünde öncü olma vizyonuyla daha emniyetli, hızlı ve verimli raylı ulaşım teknolojileri alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu yenilikçi teknolojileri geliştiremeye yönelik Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. Bu amaçla enstitü, TCDD ile işbirliği içerisinde raylı ulaşım teknolojileri alanında güncel araştırma konularını ortaya koymakta, bu teknolojilerin milli olarak tasarlandığı araştırma ve geliştirme projelerini yürütmektedir.  Enstitü aynı zamanda uluslararası eşdeğer araştırma kurumları ile işbirlikleri yürütmekte ve teknoloji transferi çalışmalarının koordinasyonunda görev yapmaktadır.

TÜBİTAK RUTE, kamu ve özel sektör kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu araştırma, geliştirme ve yüksek nitelikli mühendislik hizmetlerini sağlayarak, üniversiteler ve diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde ülkemizde bir referans merkezi olarak görev yapmayı hedeflemektedir.