TÜBİTAK RUTE öncülüğünde düzenlenen Hyperloop Geliştirme Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK RUTE öncülüğünde TEKNOFEST kapsamında 15-19 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Hyperloop Geliştirme Yarışması ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 3-4 Eylül tarihlerinde TEKNOFEST Karadeniz Samsun’da gerçekleşti.

Yarışmada; finalist 16 takım arasından teknik kontrolleri başarıyla tamamlayarak tünel içerisinde yarışmaya hak kazanan 4 takımdan Turkuaz takımı tünel içerisinde en yüksek hıza ulaşarak; SÜ Kapsül takımı tünel içerisinde manyetik levitasyonla ilerleme başarı göstererek, Hyperhawk takımı teknik kontrolleri ilk tamamlayıp tünelde ilk yarışma hakkı elde ederek önemli başarılar gösterdiler ve performans ödüllerini almaya hak kazandılar.

50.000 TL’lik Birincilik Ödülünü TURKUAZ ve SÜ Kapsül Hyperloop takımları alırken, 40.000 TL’lik İkincilik ödülünü HyperHawk  takımı aldı.

Yarışmanın ilk yılında hyperloop teknolojisinin kalbi olan levitasyonla askılama ve lineer itki sağlayarak önemli bir başarıya imza atan Hyperbee ve teknik kontrollerde manyetik levitasyon gösterisi gerçekleştiren Starloop takımı başta olmak üzere pek çok takım önemli başarılara imza atarak özel kategoride ödüllerini aldı. Söz konusu ödüller 19 Ağustos 2022 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Hyperloop Geliştirme Yarışması alanında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katıldığı ödül töreninde açıklandı.

Özel Ödüller:

SÜ Kapsül Hyperloop : Teknoloji Uygulama Ödülü , En Başarılı Teknik Tasarım Raporu Ödülü
HyperBee : Teknoloji Uygulama Ödülü, En Başarılı Senaryo Ödülü
YTU – Starloop Teknoloji Uygulama Ödülü
Turkuaz : Kapsül Görsel Tasarım Ödülü
HyperHawk : Teknik Kontrolleri İlk Tamamlama Ödülü
Hyperloop United : En Başarılı Teknik Tasarım Raporu
Thunderloop : En İyi Takım Ruhu
Momentum Hyperloop : Kurul Özel
Alfa Eta H : Kurul Özel
Spectraloop : Kurul Özel
Hermod : Kurul Özel
HİCAZ : Kurul Özel
YTG-ZAİM : Kurul Özel

Ulaşımda paradigma değiştirme potansiyeline sahip olan ve dünyada da gelişmekte olan hyperloop teknolojisinin gelişmesi için ilk adım olan yarışmaya katılan tüm takımlarımıza ve yarışmanın gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler