ÜRÜNLER

Yer Hareketleri İzleme ve Kayıt Sistemi

yhiks logo 2
yhiks urun img 1

Teknik Özellikler

±2 g aralığında, 0,0001 cm/s2 çözünürlükte, 3 eksende senkronize, saniyede 4.000 ölçüm yapabilme

Birçok sismik parametreyi gerçek zamanlı hesaplayabilme ( PGA, PGV, CAV, CAV5, SI, SD, Ia, RMS)

3G, Ethernet, RS232 ve RS485 haberleşme arayüzlerine sahip olma

3G üzerinden yazılım güncelleme yapabilme, AES 128 bit şifreleme

GPS üzerinden zaman ve konum bilgisi alabilme

TÜBİTAK RUTE tarafından yerli bilgi birikimi ve teknolojik imkânlarla geliştirilen yüksek hassasiyetli yer hareketleri izleme ve kayıt sistemi, gerçek zamanlı sismik parametre hesaplama kabiliyetine sahiptir.

Yüksek İzleme Kabiliyeti ileKayıpların Önüne Geçiliyor

TÜBİTAK RUTE tarafından geliştirilen MEMS sensörlü ivme ölçüm cihazları, raylı ulaşımda güvenliği arttırmak üzere ray hattı yakınında meydana gelen toprak kaymalarının tespitinde, tren sürüş konforunun ölçümünde, sismik bir hareketliliğin hızla tespitinde erken uyarı sistemlerinde kullanılabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Bu cihazlar kullanılarak İGDAŞ için geliştirilen YHİKS Projesi sayesinde İstanbul’da olası bir deprem durumunda ana iletim hatlarındaki doğal gaz akışının kesilmesi, böylelikle deprem sırasında ve sonrasında doğal gaz kaynaklı patlama ve yangınların önüne geçilmesi, can ve mal kayıplarının önlenmesi hedeflenmektedir.

Cihazlar gerçek zamanlı olarak PGA, PGV, SI, CAV gibi birçok sismik parametreyi hesaplayabilmekte ve tercih edilen haberleşme arayüzü (Ethernet, Fiber, GSM vb.) üzerinden TÜBİTAK RUTE tarafından geliştirilen Veri İzleme, Kayıt ve Analiz Sunucusu’na gönderebilmektedir.