TÜBİTAK RUTE’nin Sinyalizasyon Sistemlerinin Kullanıldığı Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Açıldı

Bu Haberi Paylaş

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın son halkası olan Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı’nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Konuşmasında hattın İstanbullulara sağlayacağı kolaylıklara değinen Cumhurbaşkanı, sinyalizasyon sistemlerinin TÜBİTAK tarafından yapıldığını da söyledi ve “İstanbul’u kesintisiz, konforlu, yerli ve milli raylı sistem ağlarıyla donatmaya devam ediyoruz.” dedi.

İstanbul HavalimanıTaksim Arası 41 Dakikaya Düşüyor
 

Devreye alınan yeni hatla birlikte seyahat süreleri Gayrettepe-İstanbul Havalimanı için 30 dakika, Göktürk-Mahmutbey için 38 dakika, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı için 45 dakika, Taksim-İstanbul Havalimanı için 41 dakika, Taksim-Göktürk için 26 dakika ve 4. Levent-İstanbul Havalimanı için ise 35 dakika olacak.

Hattın Sinyalizasyon Sistemlerinde TÜBİTAK RUTE İmzası Var
 

Demiryolu tren trafiğinin güvenli bir şekilde yönetilmesini sağlayan sinyalizasyon sistemleri, çarpışmaları ve raydan çıkmaları önleyerek emniyeti artırıyor. Türkiye’de uzun yıllar yurt dışından temin edilen bu sistemlerin yerli üretimi için yapılan çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor. “Mobilitenin Dönüşümünde Öncü” sloganıyla Ar-Ge faaliyetlerini kesintisiz sürdüren TÜBİTAK RUTE’nin “Yerli Sinyal” projeleri kapsamında da ana hat ve metro sinyalizasyon sistemlerinin geliştirilmesi ve yerelleştirilmesi konularında kritik adımlar atılıyor.

Ana hat sinyalizasyonu için geliştirilen yerli sistemler TCDD iş birliği ile devreye alınırken Metro hatları için ise TÜBİTAK RUTE ve Aselsan iş birliğiyle geliştirilerek sertifikalandırılan yerli metro sinyalizasyon sistemleri aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı metro hattının Kağıthane – İstanbul Havalimanı bölümü, Yerli Sinyalizasyon-CBTC WSATC sistemi ile aktif olarak kullanılarak başarılı bir şekilde işletiliyor.

Hattın Halkalı’ya kadar uzatılmasıyla birlikte toplam 66 km ve 16 istasyondan oluşan metro hattı, 120 km hıza izin verecek şekilde sinyallenmiş oldu.

https://www.iletisim.gov.tr/turkce/haberler/detay/cumhurbaskani-erdogan-istanbulu-hakiki-manada-bir-dunya-yildizi-haline-getirecegiz

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler