Bilim ve Teknolojiyle Dolu Bir Yıl 2020

Bu Haberi Paylaş

Kurulduğu 1963 yılından bu yana bilim ve teknolojinin mihmandarlığında, ülkemizin teknolojik bağımsızlığının desteklenmesini sağlamak, kendi teknolojisini geliştirmesine ve teknoloji tabanlı ürünlerin üretilmesine katkı vermek amacıyla yenilikçi, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olma yaklaşımını benimseyen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) için, 2020 yılı da dolu dolu geçen bir yıl oldu.

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü 2020 yılında yaptığı çalışmalarla Raylı Taşımacılık Sektöründe ülkemizin teknolojik bağımsızlığını yakalaması hedefi ile güçlü bir başlangıç yaptı.

E5000 Tipi Elektrikli Anahat Lokomotifi Cer Motoru Üretildi

E5000 Elektrikli Anahat Lokomotifi Geliştirilmesi projesi kapsamında TÜRASAŞ ile birlikte geliştirilen prototip Milli Cer Motoru tüm testleri başarıyla geçti.
Alt sistemleri ile birlikte tüm standartları sağlayarak milli olarak geliştirilen E5000 Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin alt sistemlerinin geliştirilme çalışmaları 2021 yılında tamamlanacak. TÜRASAŞ’ın üreteceği lokomotifler yük ve yolcu taşımacılığı hizmetleri için TCDD Taşımacılık’a teslim edilecek.

Geliştirilen Sistemler Raylı Araçlarda Hayat Buldu

TÜBİTAK RUTE’nin teknolojisiyle TÜRASAŞ tarafından üretilen ve test edilen çekiş sistemleri ile donatılan DE11000 dizel elektrikli manevra lokomotifleri 8000 km’ye ulaştı. DE11000 lokomotifleri, geliştirilen Milli Cer Sistemi ile TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından 2 yıla yakın süredir sorunsuz yol tecrübesiyle kullanılmaktadır.

TÜBİTAK RUTE’nin teknolojisiyle TÜRASAŞ tarafından üretilen ve test edilen çekiş sistemleri ile donatılan DE10000K ve DE6000K dizel elektrikli manevra lokomotifleri toplam 75000 km’ye ulaştı. 7 adet dizel elektrikli manevra lokomotifi, geliştirilen Milli Cer Sistemi ile Kardemir A.Ş. tarafından 6 aydan fazla süredir aktif olarak kullanılmaktadır.

Bilim ve Teknolojiyle Dolu Bir Yıl 2020 TÜBİTAK faaliyetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler