TÜBİTAK RUTE Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Bu Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ağustos 2020 Pazar günü, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesini ziyaret ederek, toplu açılış ve imza törenlerine katıldı. Törende TÜBİTAK RUTE bünyesinde kuruluan Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında, ülkemizin teknolojik altyapısı ve kabiliyetlerinin, TÜBİTAK’ın araştırma merkezleri ve enstitülerinin katkılarıyla her geçen daha da güçlendiğine işaret etti. Erdoğan, Motor Mükemmeliyet Merkezi’nde demiryolu, denizcilik, jeneratör ve özel amaçlı kullanıma uygun motorların yurt içinde geliştirilebileceğini ve test edilebileceğini, bu sayede hem firmaların yurt dışındaki laboratuvarlara kaynak aktarmaktan kurtulacağını hem de büyük bütçeli motor geliştirme projelerinin ülkede yapılacağını söyledi. Erdoğan konuşmasının ardından canlı yayın ile Motor Mükemmeliyet Merkezi’ne bağlanarak merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank da konuşmasında Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nün, milli demir yolu teknolojilerini tasarlamak için geçen yıl TCDD ile beraber kurduklarını anımsatarak “Raylı sistemlerde sadece kullanıcı olmaktan öte kendi ihtiyacını karşılayan, bunun yanında geliştirdiği teknolojiyi ihraç eden bir ülke olmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Açılış esnasında merkez hakkında bilgi veren Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı, bu altyapı ile 40 beygirden 4 bin beygir gücüne kadar olan motorların milli olarak geliştirilmesinin ve sertifikasyonunun mümkün hale geldiğini belirtti. Balıkçı, merkezin tüm özel sektör firmalarının kullanımına açık bir yapıda olduğunu söyleyerek üreticilerimizin kendi olanaklarını TÜBİTAK’ın altyapı ve bilgisiyle tamamlama imkanına kavuştuğunu söyledi.

Motor Mükkemmeliyet Merkezi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler