Özgün Motor Ailesi’nin İlk Çalıştırma Töreni Gerçekleşti

Bu Haberi Paylaş

Araştırmacılarımız tarafından geliştirilen ve 1 litre silindir hacminden en yüksek güç elde eden lokomotif motoru olma özelliği taşıyan Özgün Motor Ailesi’nin ilk çalıştırma töreni; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Sayın Hasan Pezük, TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar ve diğer proje paydaşlarının katılımıyla gerçekleşti.

Ülkemizin demir yolu sektörünün lokomotifi TÜRASAŞ tarafından üretilecek motor,1 litreden elde edilen en yüksek güce sahip dizel motor olma özelliğinin yanı sıra lisans hakları ülkemize ait olan ilk lokomotif motoru olma özelliğini de taşıyor. Motor aynı zamanda silindir içinde 230 bar basınca dayanabilecek malzemeye, tasarıma ve soğutma sistemine sahip.

Türkiye’nin motor sanayisinin geleceği için önemli bir mihenk taşı olan projede emeği geçenlere teşekkür ediyor ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyoruz.

Konuyla ilgili basında çıkan haberlere göz atmak için tıklayınız.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler