Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosuna TÜBİTAK RUTE İmzası

Bu Haberi Paylaş

Sinyalizasyonu TÜBİTAK RUTE -ASELSAN iş birliğinde gerçekleştirilen Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Metroda kullanılan ve TÜBİTAK RUTE tarafından geliştirilen YERLİSİNYAL-CBTC WSATC sistemi, tam otonom sürücüsüz GoA4 seviyesinde, trenlerin emniyetli olarak, maksimum hat kapasitesini sağlayacak şekilde işletilmesini sağlıyor. Dünyada sadece sayılı firmanın sağlayabildiği bu sistem sayesinde ülkemiz metro hatlarının sinyallenmesinde ve yenilenmesinde yurtdışı bağımlılık ortadan kalkacak, uzun proje takvimleri ve yüksek maliyetler engellenecek. Yerli sinyalizasyon sistemlerimizin önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyulan ana hatlar ve metro hatlarımızda yaygınlaştırılması ile ülkemize 350 milyon Euro değerinde katma değer sağlanacak.

YERLİSİNYAL-CBTC WSATC sistemi, ilk olarak Gayrettepe – İstanbul Havalimanı hattının Kağıthane – İstanbul Havalimanı bölümünde devreye alındı. Toplam 8 metro istasyonunun bulunduğu 34 kilometre uzunluğunda metro hattına uygulanan YERLİSİNYAL-CBTC WSATC sistemi, kısa bir süre içinde eklenecek üç istasyon ile birlikte kontrol edilecek hat kesimi Gayrettepe – İstanbul Havalimanı – Arnavutköy olarak genişleyecek. 2023 yılı içinde ilgili hattın Halkalı’ya kadar uzatılması ile toplam 66 km ve 16 istasyondan oluşan metro hattı 120 km/h izin verecek şekilde sinyallenmiş olacak.

Projede emeği geçen tüm personelimize ülkemiz ve enstitümüz adına teşekkür ederiz.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler